Rynek materiałów budowlanych stale się rozwija, dzięki czemu naprawy są łatwiejsze i szybsze. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest samopoziomująca podłoga, która dzięki wielu elementom konstrukcyjnym pozwala uzyskać mocną i idealnie równą powierzchnię w możliwie najkrótszym czasie. Cenną zaletą jest możliwość wypełniania podłogi z żywicy w Rybniku własnymi rękami, zgodnie ze wszystkimi zasadami technologii.
Odmiany podłogi żywiczne i ich cechy
Ten rodzaj podłogi dzieli się na kilka głównych kategorii:
- epoksyd;
- epoksydouretan;
- poliuretan;
- Metakrylan metylu;
- cementowo-akrylowy;
- polimerowy.
Jest to ostatni rodzaj zalewania, który umożliwia tworzenie podłóg 3d własnymi rękami, których wzór nadaje powierzchni ekskluzywny i piękny wygląd.
Popularność podłóg żywiczne wynika z dużej liczby ich pozytywnych aspektów:
- wysokie właściwości techniczne – na przykład obojętność chemiczna i wodoodporność;
- szybkość instalacji – konsystencja pozwala na łatwe rozprowadzenie i wygładzenie mieszanki;
- wszechstronność – dzięki dostępnej grubości od 5 do 40 mm, takie pokrycie może nie tylko wyrównać podłogi, ale także dać ekskluzywność powierzchni.
- Są też wady:
- złożoność prac demontażowych – ze względu na wysoką przyczepność do betonu posadzki żywiczne są niezwykle trudne do oddzielenia od podłoża;
- potrzeba specjalnych narzędzi do wypełniania dużych obszarów;
- krytyczne konsekwencje w przypadku najmniejszego naruszenia technologii napełniania.
Jak wybrać grubość podłogi z żywicy
W zależności od wybranej mieszanki i jej właściwości technicznych dopuszczalna grubość podłogi masowej zmieni się:
- do wyrównywania zgrubnego – w kompozycji występuje gruboziarnisty piasek i miękisz mineralny o frakcji do 2 mm. Maksymalna grubość wynosi nie więcej niż 120-150 mm, a konsystencja roztworu przypomina gęstą śmietanę;
- do wstępnego wyrównania – mieszanka składa się z piasku, gipsu i cementu, o wielkości cząstek nie większej niż 1,5 mm, a maksymalna grubość może osiągnąć 100 mm;
- cienkowarstwowe podłogi żywiczne w Bielsku-Białej – stosowane jako samodzielna powłoka lub w celu poprawy powierzchni. W zależności od tego grubość podłogi może się zmieniać w zakresie 1-30 mm.
Technologia napełniania
Przed rozpoczęciem nalewania podłogi należy przygotować narzędzie:
- plastikowy lub ocynkowany pojemnik do mieszania roztworu;
- wiertarka (z dyszą mieszającą);
- skrzynie;
- poziom lasera (lub poziom);
- wałek igłowy;
- szpatułka.
Następnie proces składa się z kilku etapów:
- Przygotowanie podłoża – podłoga powinna być czysta, sucha (poziom wilgotności nie więcej niż 2%), dojrzała (wiek podłoża z cementu i piasku od 28 dni, z betonu – nie mniej niż 3 miesiące). Następnie powierzchnię należy przeszlifować i zagruntować.
- Mieszanie roztworu – odbywa się zgodnie z instrukcjami na opakowaniu. Suchą mieszaninę należy dodać do cieczy i dokładnie wymieszać.
- Wypełnianie – laserowe pomiary różnic, po których można obliczyć grubość mieszanki. Po wylaniu powierzchnia jest walcowana za pomocą wałka igłowego, który usuwa pęcherzyki powietrza i zagęszcza mieszaninę. Montaż podstawowego pokrycia można przeprowadzić w ciągu 7-10 dni.
Wypełnianie podłóg 3D
Aby tworzyć podłogi 3D w Katowicach własnymi rękami, musisz wprowadzić zmiany w technologii:
- Procedura przygotowania podstawy pozostaje taka sama – powierzchnia musi być czysta, sucha i gładka, a także szlifowana lub zagruntowana.
- Warstwa dekoracyjna – efekt powierzchni 3D uzyskuje się za pomocą syntetycznej tkaniny banerowej. Najpierw nakłada się na niego pożądany wzór za pomocą druku laserowego, a następnie płótno układa się na podłodze, wygładza i utrwala klejem polimerowym (dalsze suszenie trwa od 1 do 2 dni).
- Wypełnienie – wstępnie przygotowana mieszanina (czasami połączona z utwardzaczem), szpachelka jest rozprowadzana na całej powierzchni, a następnie traktowana wałkiem igłowym. Podłoga jest formowana w kilku etapach, każda warstwa do 1 mm.
Ogólnie rzecz biorąc, zrobienie podłogi z żywicy własnymi rękami – niezbyt trudne zadanie, pod warunkiem co najmniej odrobiny umiejętności. Najważniejsze jest wcześniejsze zrozumienie wszystkich niuansów, wzięcie pod uwagę specyfiki i umiejętne zaplanowanie wszystkich działań.